CV trend 2024: az önéletrajz legyen ATS-optimalizált!

CV trend 2024: az önéletrajz legyen ATS-optimalizált!

Egyre többször kerül elő ez a kifejezés az önéletrajzokkal kapcsolatban: ATS-optimalizált!

Egy kis szemléletváltás az ilyen CV-k írásához valóban kell, de azért nem akkora varázslat, hogy külön szolgáltatás legyen rá. De azért van ilyen szolgáltatás a piacon, hátha valaki fizet érte…

Mi az az ATS?

Applicant Tracking System, azaz állásjelentkezések kezelésére szolgáló szoftver a cégeknél. Az ATS arra való, hogy megkönnyítse a HR-esek dolgát azzal, hogy néhány feladatot automatikusan elvégez a keresés-toborzás körüli munkákban. Amikor egy karrierportálon jelentkezel, akkor a jelentkezésed ebbe a rendszerbe érkezik, itt látja az összes jelentkezőt a HR-es.

Ahhoz, hogy optimalizálni tudjunk CV-t ATS-re, érdemes megnézni, mit is csinálnak ezek a szoftverek. („néhány” gyártó, hogy látszódjon, mekkorka is ez az iparág: Greenhouse, SmartRecruiters, SAP Successfactors, iCIMS, hrMaster, Podio, Lever, Bullhorn, Carerix, Kenexa Brassring, Nordconn, Recruito, Gr8People, Recruitee, Datacruit, BambooHR, Avature, TeamTailor, HR Felhő, Hireify, Nexum ATS, Podio Recruitee, Taleo, Traffit, Workday )

Mire használható?

Van egy felhasználói felülete, azon keresztül éri el és kezeli a jelentkezéseket a HR-es (általában generalista). Még egyet visszalépve, az ATS-ek karrierportálokkal is összeköthetők, azaz már az álláshirdetést is meg lehet írni ezen a felületen, és néhány kattintással publikálható is azokra portálokra, amikre a cég előfizetett és a cég saját karrieroldalára. Felvihetők bele a cég pozíciói sablonokként, így pl. ugyanarra a pozícióra mindig ugyanolyan követelményrendszer lesz meghirdetve. Integrálhatók videóinterjúztató rendszerekkel, de akár Facebookkal, Linkedinnel, vagy interjúkhoz akár Google Meet-tel is összeköthető. Lehet belőle statisztikákat, riportokat lekérni pl. egy álláshirdetésre melyik felületen jött a legtöbb jó jelölt?

Beállíthatók autoreply üzeneteket, így előregyártott emaileket tud küldeni „köszönjük CV-jét„, „jöjjön interjúra” vagy „sajnos nem Önt választottuk„. Ennyit a visszajelzések fontosságáról…

Illetve mind az elutasításokat, mind az interjúk eredményét is lehet rögzíteni – később visszakeresni! Rengeteg ATS-ben láttam sok olyan elutasításhoz rögzített megjegyzést, ami kifejezetten javasolja a jövőre nézve hasonló pozíciókra a jelöltet. De éppen pont akkor volt egy valamiért jobb választás, mint ő. És pont ezért javaslom mindig, hogy sértettségből senki se töröltesse magát ilyen adatbázisokból. Ha kicsi is az esély, hogy ebből lesz állás, a nullánál így is több.

Eddig hasznosnak tűnik a HR-esnek, semleges az álláskeresőnek.

A jelöltelhárító funkció: automatikus CV-szűrés

Egyes ATS-fejlesztők azt ígérik, hogy az önéletrajzok alapján előszűrik a jelentkezőket – ezt lovagolják meg, akik CV-k ATS-re optimalizálását kínálják, mint szolgáltatást.

Az előszűrés funkcióhoz nagyon pontosan meg kell adni, milyen jelöltet keresnek, mert az AI (mesterséges intelligencia) sem tud másból szűrni, mint amit megkap. Ez a jelöltdefiníció nem szokott sikerülni, ezért az alkalmas jelöltek is sokszor csak szerencsével jutnak el addig, hogy valami human being elolvassa a CV-jüket. Mivel ez a funkció sok időt spórol a HR-nek, ezért használják… Régen 10-20 másodpercet töltöttek egy CV-vel a városi legendák szerint (valójában nem, de erre készítettük fel a CV-ket). Hogy már erre sincs idő, az nem az ő hibájuk, hanem a cégeké, akik sajnálják a kapacitást kizárólag az előszűrésre. Pedig ott kezdődik minden jó (vagy nem jó) dolog, ami a cég jövőjét meghatározza. Itt igazi technokrataként is ragaszkodnék a humán munkához: ha rajtam múlna, minden CV-re allokálnék legalább 5 percet kötelezően, arra is, ami első ránézésre is totál alkalmatlan, mert hátha nem az (ismerős fejvadásszal megtörtént eset a madárbiológusból lett bankszektori elemző…). Mi több, pár kérdést tennék a rendszerbe, amit minden álláskeresőnek meg kellene válaszolnia, segítve őt a maga melletti érvelésben ill. már ebben a fázisban ők is kérdezhetnének. De ne álmodozzak, a robotinterjúk erre technológiailag alkalmasak lennének, de ugye mire is használják…

A méteres álláshirdetések titkai

Lehet sejteni, hogy automatikus CV-szűrő funkciót használ az adott cég, ha az álláshirdetésben iszonyú sok általános elvárás, követelmény van. Manapság egyre kevésbé a lilamókus-szindróma jele ez, sokkal inkább az a szándék van mögötte, hogy az ATS nehogy túlszűrjön, és alkalmas jelölteket se engedjen tovább egy HR-es CV-olvasó elé.

Álláskeresőként ezért kell az álláshirdetésben lévő követelményekre jól válaszolni az álláspályázatban. Igen, gyakorlatilag kis túlzással ez az egymondatos „tanács” az, amit ATS-re optimalizálásként lehet eladni jól feltupírozva.

Emellett fontos érteni, hogy nem kell mindennek megfelelni: ha érted a feladatot, és meg tudnád csinálni, és ezt kellő szakmai érveléssel alá tudod támasztani, akkor nem az elvárások betű szerinti leszállítása lesz a szempont. Egy jelölt ezer módon tud érdekes lenni: ha tisztán látjuk, hogy „mit hoz” nekünk, ha munkáltatók vagyunk, azzal meg is nyerte a jelölt az állást.

Eltárolt önéletrajzok és jövőbeli megkeresések

megőrizzük adatbázisunkban” – szokták volt írni az elutasított jelölteknek, és amikor új keresés van, ebben az adatbázisban keresnek. Tényleg keresnek, ez nem csak lerázós duma. Amikor új pozíció nyílik, az adatbázis az első, hátha megúszható a hirdetéses 2-3 hétnyi idő. Erről manapság is recruiter-guruk értekeznek a Linkedinen a szakmai köreiknek, pl. így.

Az adatbázisban kereséskor fordulhat elő, hogy az állásra szabott CV-k miatt több példányban, kicsit másképp vagy pozicionálva jelensz meg, ami nem biztos, hogy előnyös. És ha „jól” optimalizálsz ATS-re, akkor majd minden CV-példányod megjelenik, amikor adatbázisban keresnek… Vagy egy sem…

Ezért sem érdemes inkorrekten, udvariatlanul, sértődözve viselkedni. Meg azért sem, mert ugyan érthető lehet sokszor a mondás, hogy „ilyen cégnél nem akarok dolgozni”, de a cégek és a bennük dolgozó személyek is változnak. Nemet mindig úgy mondjunk, hogy tudjuk, mire mondunk nemet. Illetve egy „nem”, azt jelenti, hogy „most nem” vagy „így nem”. Bulvárosabban: soha ne mondd, hogy soha!

Optimalizáljunk CV-t? De mire?

Leginkább arra, hogy a céljaidat szolgálja… Nem az ATS-re, nem a Linkedinre optimalizálunk, hanem Rád.

Ha akarod azt az adott állást, akkor írd le, hogy mennyire passzolsz a követelményekhez, feleltesd meg a szakmai múltad szinte soronként az ő leírásaiknak, de ne fogalmazd át teljesen az ő „nyelvükre”. Ha azt a céget akarod munkahelyednek, és többféle feladatra is jó lennél ott, akkor erre érvelj. Feladatalapon érdemes mindezt megtenni: csináltam már ilyet/hasonlót, tanultam/tudom/tapasztaltam. Hol-mikor-hogyan? Ez a tartalmi rész, amit sok munkával lehet felépíteni, amiről kb. a jobangel blog háromnegyede szól 🙂

Amit kifejezetten az ATS-ek miatt érdemes megcsinálni/ nem csinálni:

PDF-ben küldeni (éééés, jópár éve, amikor még alig volt elterjed az ATS, én magam voltam a PDF ellen, a .docx javára… A világ változik, követnünk kell!)

  • Standard betűtípusokat használj!
  • Táblázat, infografika, ikonok használata nem nyerő, mert nem tud benne rendesen keresni a szoftver!
  • A szépen kidíszített CV nem túl sokat tesz hozzá a sikerhez itt, egy szoftvert nem érdekel más, csak a tartalom – ettől persze még legyen szép, de még inkább legyen jól strukturált.
  • Legyen egy „kulcsszavak” vagy „keywords” fejezet! Max. 10 olyan kulcsszó legyen ott, ami az álláshirdetésben is benne van, és illik is a te szakmai múltadhoz, és elképzelt szakmai jövődhöz!
  • Ne gondold, hogy csak gépnek írod a CV-d! A gép után az embert is meg kell győznöd.
  • Ne mechanikusan másold át az álláshirdetésben szereplő feladatokat, azt akarván jelezni,hogy te azt pont úgy csináltad. Inkább vedd körül valós kompetenciákkal, ügyekkel, amikkel ábrázolod a tudásod. Mint mindig: üzleti titkokat szigorúan tiszteletben tartva mesélgetünk dolgokról a CV-ben!
  • Nem kell egyoldalasnak lennie. Az egyoldalas CV sosem volt hatékony egy specifikus álláskeresésben. Azért erőltették, mert azt gondolták, hogy 1 oldalt talán még végigszkennel a szemével a CV olvasója. Szoftvernek kb. mindegy a hossz, ott a kulcsszavak lesznek lényegesek.

Igen, jól látod: nem lett könnyebb az álláskeresői lét attól, hogy a cégek is MI-t kezdtek használni a kiválasztásban. Jó hír viszont, hogy MI-t az álláskeresők is használhatnak, de erről már meséltem itt 🙂

# # #

Tetszett a poszt? Lájkold, oszd meg!

Egyetértesz? Vitatkoznál? Hozzáfűznél valamit? Várom szeretettel a kommented!

Ha neked is személyes segítségre van szükséged az álláskeresésedben, pályaorientációban, karrierváltásodban, válogass tematikus szolgáltatásaimból, vagy nézd meg hogyan tudok segíteni egy vezetői portfólióval eligazodni az álláskeresés útvesztőiben! További információkért látogasd meg Facebook-oldalam, vagy kövesd a #jobangel -t a Linkedinen!

# # #

Tetszett? Oszd meg másokkal is!

Írj te is!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Mások mondták:

  1. Bambanő
    mondta:

    „Egyes ATS-fejlesztők azt ígérik, hogy az önéletrajzok alapján előszűrik a jelentkezőket – ezt lovagolják meg, akik CV-k ATS-re optimalizálását kínálják, mint szolgáltatást.”: ezt egyébként érdemes jó nagy hangon hirdetni, merthogy törvénytelen…
    addig fogják ezt erőltetni, amíg a hatóság pofán nem veri őket egy vaskos büntetéssel.

    Ettől egy teljesen független kérdéskör, hogy jelenleg nincs MI, és még nagyon sokáig nem is lesz.

  2. François Pignon
    mondta:

    Hátha az a haszna is meglesz az MI-nek, hogy álláskeresőként végre nem kell duplán dolgozni. A kín, amikor bepötyögi az ember a tömérdek rubrikába külön-külön az állásportálon vagy az adott cégnél az összes végzettségét, szakmai életét, skilljeit min. fél óra alatt (főleg, ha közben timeoutol a rendszer és automatikusan nem mentett semmit) — majd a legutolsó oldalon ott a legbosszantóbb kérés: ugyan töltsd már föl nekünk ide a CV-det is… Hát nem épp most kopipészteltem át belőle nektek egyesével minden sz*rt?! 😀

    (Gy.k., a sok rubrika az ATS-nek kellett, a CV meg azért, ha netalántán a szerencsétlen humanoid is értelmezhető formában akarta látni egyben az ATS-ben kavargó adat-őslevest.)

    1. Kocog
      mondta:

      Telitalàlat!
      Ha tudnàd, hànyszor kellett ezt a felesleges tiszteletkört végigfutnom … nagyjàbol a semmiért, tapasztalatom szerint az ilyen cégektöl szerencsés esetben jön valami elutasitàs, szerencsétlen esetben még az sem – hadd rotyogjon a hülye a sajàt levében, elvégre mi, a CÉG, azon belül is a HR vagyunk a legföbb lények a vilàgegyetemben, körülöttünk forog a Föld, mit akar ez a szerencsétlen, nehogy màr még emberszàmba vegyük!
      Ilyenkor az jàr a fejemben: vajon mennyire fogjàk annàl a cégnél megbecsülni a munkàmat, ha màr most, a legelején arra kényszeritenek, hogy a nagy nehezen kiizzadott önéletrajzomat még egyszer bepötyögjem nekik? Valoszinüleg az én hibàm, de az ilyen sales-szerü, önéletrajziro feladatot valahogy nem a kisujjambol ràzom ki, nekem az szenvedés.

      Vannak tovàbbà olyan szoftverek, amik beolvassàk a CV-t, ki is töltik a megfelelö rubrikàkat, de rosszul. Én persze végezzek tökéletes, hibàtlan munkàt, ök megengedhetik maguknak, hogy kiprobàlatlan, vacak SW-el talàlkozzak legelöször.