Álláskeresés AI segítségével

Álláskeresés AI segítségével

Az elveszi-e a munkádat kérdéskört én viszonylag röviden szoktam elintézni:

Ha olyan munkád van, amit AI meg tud csinálni helyetted, akkor el fogja venni a munkádat. A repetitív, könnyen betanítható, egyszerű lépésekre lebontható munkákat a jövőben el fogja végezni az AI az emberek helyett.

Ha olyan munkád van, ahol az AI egy eszköz számodra, amivel értéket teremthetsz a cégnek, több profitot termelhetsz, akkor nyersz az AI hype-on (is). Megrendelést, projektet generálni, innoválni, partnerrel, ügyféllel, beszállítóval tárgyalni, hatósággal beszélni, új törvényeket, szabályozásokat megismerni és betartatni a szervezettel, problémákat megérteni, új trendeket adaptálni cégbe nem fog tudni AI. Adminisztrációt ellátni igen. Érdemes hát az előbbiekre felépíteni szakmai önmagadat.

Nna, mostmár a raktárra aggódás helyett foglalkozhatunk azzal, hogyan lesz álláskeresést segítő eszköz az AI – és hogyan nem veszi el az álláskeresési tanácsadók, karriertanácsadók munkáját 🙂

Mire lesz jó az álláskeresőknek az AI?

1. Pályaorientáció

Egy bizonyos készség- és tudáskészlethez jól tud ajánlani pozícióneveket. A saját szakmai tulajdonságaidat, preferenciáidat beírva javaslatot tesz rokon szakterületekre, ahol még jól használható lehet a tudásod, tapasztalatod.

Vagy fordítva: A Linkedinen található, mindenféle exkluzív pozíciónevekhez tud egy valós tartalmat adni: mit is kell ott csinálni, miről szól az a feladatkör valójában.

2. Linkedin profil feljavítása

Minden szekcióhoz, amit a Linkedin profil kínál, kérhetsz AI támogatást: pont úgy, mintha CV-t írnál… Alapvetően 3 részre bontható ez a feladat:

a)    A headline, summary, about szekciók megírása (ChatGPT, Claude.Ai)

b)    AI képgenerátor segítségével a cover picture megalkotása – pl. Leonardo.AI

c)    A portréfotód feljavítása (Secta Labs pl.). Az eredményt a Photofeelerrel leellenőrizheted.

d)    Adatelemző eszközök segítségével a tartalmi részek megírása, feljavítása – az AI-based content analysis viszont akkora téma, hogy érdemes utánaolvasni, pl. itt.

3. Álláspályázati csomag megírása

Ötleteket ad, struktúrába rendezett a tartalmat kaphatsz tőle. A ChatGPT-től pl. kérhetsz kulcsszó-gyűjteményt az adott pozícióra. Megírathatod vele vázlat alapján a motivációs leveledet.

Egy jó AI-alapú önéletrajzíró online szolgáltatás képes akár álláshirdetésre célzott önéletrajzokat generálni, stratégiai kulcsszavakkal. Csakhogy ezzel nincs kész a CV-d, sőt.

Az AI nem tud rólad semmit… Nem tudja, mik a céljaid, mik szolgálnák az érdekedet, mik voltak a kedvenc témáid a szakmai múltadban. Mi az a feladat, amit utálsz, és meg ne találjanak vele? Az AI csak azt tudja, amit elmondasz, nem a teljes történetedet – és a történeted kibontásához nem tud kérdezni. Nem látja az arckifejezésed, a lelkes vagy elborzadt arcod, amikor mesélsz valamilyen munkahelyi történetet, és nem is kérdez úgy, hogy ezek előkerüljenek. Nem ért meg téged, a preferenciáidra nem tud javaslatot tenni, nem tudja tesztelni, valóban jól fogalmaztad-e meg a céljaidat, és azok valóban reálisak-e? Így önmagában pont annyit ér, mint az online elérhető önéletrajz-sablonok: jól néz ki és kiindulásnak jó, ötletedónak jó, saját használatra változtatás, testreszabás nélkül viszont nem jó az AI által írt önéletrajz sem. Talán a testreszabás fogalma alakult át kicsit: az álláshirdetésre nagyjából rászabja a CV-det, de rád, mint ambíciókkal, célokkal és preferenciákkal rendelkező álláskeresőre nem. A motivációs levélben pedig vajon a te gondolataid, érzéseid, elképzeléseid lesznek?

Mik a hátrányai?

Nagy veszélye az AI mechanikus használatának, hogy standardizálni fogja az álláskeresőket. Ahogy az első motivációs levél sablonok óta mindenki szeretne egy sikeres csapat megbecsült tagja lenni (grrrr….), így most az AI motivációs „gondolatai” fognak bekerülni a levelekbe. Mert könnyebb sablont használni, az álláskereső jobban bízik benne, mint a saját gondolataiban… Pedig a saját gondolatok sokkal értékesebbek, mint bármely sablon.

Továbbá egy alapvető szabály az első ismert motivációs levél* megírása óta létezik: a CV a szakmai múlt, a motivációs levél az elképzelt szakmai jövő tárgyalásáról szól. A vezetői portfólió ennek egyfajta mixe. Amikben mindig benne vannak a másik fél – a potenciális munkáltató – szempontjai is, hiszen elsősorban azt kell megmutatni egy álláspályázatban, hogy ezekhez a szempontokhoz passzolsz. Szóval, el tudod képzelni, hogy egy gép el tudja képzelni az általad vágyott szakmai jövőt és fel tudja vázolni az illeszkedési pontjaidat egy potenciális munkáltatónál, akiről nem tud semmit?

* „Természetesen” ezt is Da Vinci találta fel, mint annyi minden mást. Az a bizonyos levél 1482-ben íródott…

Amellett továbbra is igaz, hogy az álláspályázati csomagnak egyetlen célja van: el kell juttatnia állásinterjúra az álláskeresőt. Mindent ezzel a szemlélettel írunk bele egy álláspályázatba. Vajon az AI is tudja ezt?

Csodálatosan szép, strukturált CV-kkel jöttek már hozzám jelöltek, az „új világ”, az AI megjelenése óta. De nem működtek, hiába küldözgették őket… Ami örök probléma volt a CV-kel, így is megjelent: eláltalánoskodott feladatleírások, semmi konkrétum a jelölt feladatairól, munkáját jellemző számairól, kapcsolatrendszeréről stb. Azaz semmi olyan nem volt ezekben a CV-kben, amiket egy potenciális munkáltató előnynek érzett volna. Igen, meg kell tanulni jól promptolni és az önismeretre is szükség lesz a jövőben is a sikeres álláskereséshez.

Könyvajánló

Ritkán csinálok ilyet, most mégis: ha egy modern, mindenre kiterjedő, mégis pragmatikus és rövid, tömör job search guide-ot keresel, nemzetközi napi álláskeresési gyakorlatokkal, akkor ajánlom Rafal Laba: Your Path to Employment: A Guide to Navigating Job Markets with AI and Open-Source Tools c. könyvét.

És igen, ha körülnézel a Linkedinen, látszik, hogy Rafal az egyik volt vezetőm, aki anno kicsit zavartan nézte a karrier, mint segítői téma iránti elkötelezettségemet. Aztán álláskeresővé vált, és pont úgy gondolkodott, ahogy anno én, amikor huszonéve elindult a jobangel előzménye: összeszedte, leírta, struktúrába rendezte, hogyan és milyen eszközökkel lehet hatékonyan JÓ állást keresni, és nekilátott. Ebből lett a könyve, ami 210 AI promptot is tartalmaz, amik az álláskeresés különböző fázisaiban a CV-írástól kezdve, az állásinterjúra készülésen át a béralkuig használhatók. Csupán 4 dollárért itt vásárolhatod meg a könyvet: https://www.amazon.com/dp/B0CNWGQLPD

Rafal, congratulations on your book!

# # #

Tetszett a poszt? Lájkold, oszd meg!

Egyetértesz? Vitatkoznál? Hozzáfűznél valamit? Várom szeretettel a kommented!

Ha neked is személyes segítségre van szükséged az álláskeresésedben, pályaorientációban, karrierváltásodban, válogass tematikus szolgáltatásaimból, vagy nézd meg hogyan tudok segíteni egy vezetői portfólióval eligazodni az álláskeresés útvesztőiben! További információkért látogasd meg Facebook-oldalam, vagy kövesd a #jobangel -t a Linkedinen!

# # #

Tetszett? Oszd meg másokkal is!

Írj te is!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük