Állásinterjú a leendő vezetőddel – Mottó: a vezető is ember.

Állásinterjú a leendő vezetőddel – Mottó: a vezető is ember.

A pár hónapja írt beosztottképzőm nagyobbat ment, mint hittem, még mindig jönnek a kérdések a vezetőjüket kiismerni akaró beosztottaktól…

– a vezetők sötét oldalairól (erre nem kaptok választ, mert nem célom ártani senkinek, és nem a kiismerésben, hanem a megismerésben hiszek), és arról, hogy

– egy szakmai állásinterjún, viszonylag rövid idő alatt hogyan lehet az egyes típusokat felismerni/meggyőzni.

Ez utóbbit már érdemes körüljárni, mert segíthet a hosszútávú jó állások megtalálásában. Nem áltatlak, nem ígérem, hogy egy-két kérdésből azonosítani tudod majd, mi az ő vezetői stílusa, és pikk-pakk rá is tudsz hangolódni, így ezt ne is várd el magadtól. Ha van tárgyalási rutinod, arra támaszkodhatsz, de egy állásinterjú akkor is speciális tárgyalástípus, ahol másfajta szerepek és érdekek(!) vannak, mint egy üzleti tárgyaláson.

A felismeréshez jó eszköz a megfelelő kérdések elhelyezése, de ehhez van egy nulladik lépés, amit mindenképp tarts szem előtt: a vezető is ember! Lehet, hogy jól van, pont nagyon jól sikerült neki valami és te csak annyit látsz, hogy itt egy idegen, aki érthetetlenül vidámkodik, te meg hónapok óta vergődsz egy álláskeresésben, és máris megvan az ellentétes érzelem, nehéz lesz az együttműködés. Vagy épp rossz napja van, gondjai vannak, ezért nem tud hozzád teljes figyelemmel fordulni, nem válaszol rendesen, kötekedésnek érzed a kérdéseit stb. Vagy épp semmi nem látszik rajta, és nem tudod, hogyan is kommunikálj vele.

A módszertan

A „vezető is ember” jegyében az állásinterjú előtt állókat egy egyszerűbb besorolás mentén szoktam felkészíteni a leendő vezetőjükkel való állásinterjúra. Igen, tudom, hogy a DISC egy felületes személyiségtipizáló modell, ellenben egy nem túl rutinos álláskereső számára már visz annyi tudatosságot és struktúrát a beszélgetésbe, amennyi nyerő lehet. Az állásinterjú általában extrém stressz az álláskereső számára, ezt a 4 struktúrát is elég ilyenkor fejben tartani és tudatosan alkalmazni. A vezetőtipizálás alapú állásinterjúzás a guruk szintje (következő alkalommal arról írok, ígérem)

A besorolás és a meggyőzés

Kézfogás, helyet foglalás, indul a beszélgetés. Leginkább a vezető kezdi, mesél a cégről, pozícióról, hallgasd figyelmesen, és kezdd el keresni a jellemzőket! Figyelem! NE intő jeleket keress, hogy miért nem lesz jó vele együttdolgozni, hanem próbálj meg semleges maradni, és döntést majd akkor hozz, amikor végigment az interjú, és át is gondoltad újra, akár többször is, mi is hangzott ott el.

+1: ha nagyon nem szimpatikus, és látod, hogy ebből tutira nem lesz állás, gyakorlásra akkor is jó lesz ez az interjú.


D, A domináns (Dominant)

Jellemzői:

Határozott, erős akaratú, távolságtartó, extrovertált, célorientált, sokat beszél. Konzervatívan öltözik, viselkedik (magázódik, nem is biztos, hogy felajánlja a tegeződést)

Szereti a kihívásokat, a presztízst, a protokollokat. (Az assisztense fog vízzel, kávéval kínálni, kiszolgálja őt is)

Hogyan bánj vele?

Elismerést, rácsodálkozást, közvetlenséget adj neki.

Szereti irányítani a beszélgetést, ezért csak a témákat tudod nála enyhén befolyásolni. Kérd ki a véleményét témákról, mutass érdeklődést a jövőképe, szakmai hozzáállása iránt. Beszéltesd a cégről, az elvárásairól a leendő feladataiddal kapcsolatban. Szereti a konkrétumokat, a saját előnyeit keresi a tárgyalásokban. Lenyűgözheted a lexikális tudásoddal, ha azt eszközként kínálod neki a cég fejlődéséhez. Gyorsan, spontán dönt.


I, A befolyásoló (Influential)

Jellemzői:

Extrovertált, kommunikatív, érzelmes, szociális. Élénk, szenvedélyesen beszél a feladatról, lazán öltözik. Felajánlja a tegeződést, nőknek bátortalanul. Törődik veled, érdeklődik rólad pl. hogy könnyen odataláltál-e, esetleg Ő kérdezi meg, kérsz-e kávét, vizet, lehet, hogy ő maga fogja hozni, mert nincs személyi asszisztense.

Hogyan bánj vele?

Keresi a pozitív visszajelzést, társas kapcsolatot, jó hangulatot akar. Beszéltesd a cégről, a leendő feladatodról. Úgy mutasd be magad neki, hogy értse milyen szakmai előnyei lesznek a cégnek abból, ha téged választ. Értékeli a kifinomult humort, a referencia, a közös ismerősökre hivatkozás megerősíti őt abban, hogy jól lesz veled a munkában. A lexikális tudásod megosztását kínáld számára. A döntése a személyes szimpátián múlik.


S, Az állhatatos (Steady)

Jellemzői:

Türelmes, kitartó, visszafogott, inkább hallgat, mint beszél. Introvertált, a biztonságot keresi, emberközpontú. Nem mer közvetlen kérdéseket, humort bevinni a beszélgetésbe, kávét, vizet lehet, hogy fel sem ajánl, mert az is csak kizökkenti. A kompromisszumkészség a legnagyobb érték számára, mindig a közös pontokat keresi.

Hogyan bánj vele?

Legfőbb igénye a kiszámíthatóság, nála késni nagy hiba. Sokat kell beszélni nála, és nem fogod tudni beszéltetni, mert rövid válaszokat ad majd a kérdéseidre, így kellemetlen lesz, ha kérdezgeted. Ha kétszer kaptál rövid választ, ne kérdezősködj tovább, inkább beszélj! A transzparens működés, határidők tartása fontos elvárása, a sztorijaid ilyen irányokra építsd fel.

A szenvedély, a határozottság akkor érték nála, ha a megpályázott pozícióhoz ezek kellenek, és veled pótolhatja ezeket a hiányosságait. A te dolgod, hogy a pozíció és a készségeid egyezését egyértelműen azonosítsd számára a bemutatkozásodban. A meggyőzése tudásod, kompromisszumkészséged, nyugodt viselkedésed mentén garantált. A harsány jelenségek megriasztják. A döntéshez hosszabb gondolkodási időre van szüksége.


C, A lelkiismeretes (Conscientious)

Jellemzői:

Szabálykövető, szervezett, részletekbe menő, racionális, logikus. Ő is inkább hallgat, mint beszél. Introvertált + célorientált. Talán felajánlja a tegeződést, de tartja a protokollokat, a kávét az asszisztense hozza. Némi udvarias csevegés után a lényegre tér, onnantól szakmázás lesz. Állásinterjún a dominánstól az különbözteti meg, hogy mennyire közlékeny a célok ismertetésében.

Hogyan bánj vele?

Sokat kell beszéltetni, őt érdemes kérdezni az elvárásairól, céljairől. Szereti az önálló embereket, akiket a szakértelmük miatt szabadon is hagy majd dolgozni. Közös pontjaitok a hasonló szakmai meggyőződésen alapulnak.

A szakértelem nála tiszteletet parancsoló, az elismerése a kollégái iránt ezen alapul. Ő maga is specialista, komoly szakértelmmel. A tapasztalataid bemutatásával, tudásoddal, és általános felkészültségeddel győzheted meg. Nem érdeklik a sztorik, specifikációt akar. Az alapján dönt, hogy mennyire látja struktúrát a leendő közös működésetekben. A döntéseit számok, adatok, tények mentén hozza meg, rövid elemzés után.


A sötét oldal

Minden embernek, minden típusnak vannak korlátai, „sötét oldala”. Ezek felderítéséhez univerzális kérdések tartoznak:

– hogyan viszonyul a hibákhoz?
– hogyan megy a teljesítményértékelés nála?
– hogyan megy a rendszeres beszámolás, milyen szokásai vannak erre?
– hogyan megy a szakmai képzés a cégen belül?
– hová kell megérkezni eredményekben próbaidő végére?
– mi a fejlődési lehetőség a pozícióban, amiről tárgyalsz?

Ha ezekre olyan reakciót, választ kapsz, amitől nem vagy jól, akkor próbálkozz még a finomhangolással. A nyersesség pl. a két célorientáltnál (D, C) jellemző, de nem a rosszindulatuk jele. Maradj tárgyilagos, és pontosítsd a mondanivalód/kérdésed.

A társas I és S tud nagyon bántón viselkedni, fogalmazni, ha olyan impulzus éri, ami védekezésre kényszeríti (pl. szerinte magas a fizetési igényed). Ilyenkor a meggyőzés fent felsorolt eszközeihez nyúlj. Az I tud ügyetlen lenni az ismerkedésben, és „rossz gombot nyom meg” egy bizalmasabb információ kiadásával. Hencegőnek tűnhet, amikor a sikereiről és céljairől beszélteted, mert annyira ki akarja vívni az elismerésed, hogy túllő a célon. Bocsásd meg neki, és légy barátságos vele. Az S-nél kifejezetten törekedj arra, hogy minél komfortosabb legyen a veled való beszélgetésben.

Sosem lesz tökéletes az összhang, mert ahogy fentebb említettem, vannak átfedések a típusok között.

Típusok közötti kapcsolatok

Szinte biztos vagyok benne, hogy magadat is elkezdted besorolni, ami valamennyire célom is volt 😉 Ha tudod, neked mire van szükséged a leendő vezetődtől, és úgy látod, hogy megkaphatod tőle, akkor az egy jó állást vetít előre.

D+I: a hasonló döntéshozatali mód megteremti az összhangot. Eltérő vélemény esetén a D zavarosnak, felületesnek tartja az I koncepcióját, az I erőszakosnak fogja tartani a D-t.

S+I: emberközpontúak, ez adja a jó együttműködésük alapját. Az ellentétük onnan eredhet, hogy az S óvatos a változásokkal, az I szereti az új helyzetekben megkeresni a helyét.

C+S: jól tudnak együttműködni, mert a részletesség mindkettejüknek fontos.

C+D: A C nehezebben kommunikál a D-vel és az I-vel, mert a gyors döntés (D, I) és a részletekbe merülés (C) ütközik meg egymással.

# # #

Tetszett a poszt? Lájkold, oszd meg!

Egyetértesz? Vitatkoznál? Hozzáfűznél valamit? Várom szeretettel a kommented!

Ha te is magabiztosan akarsz állásinterjúzni, válogass tematikus szolgáltatásaimból, vagy nézd meg hogyan tudok segíteni egy vezetői portfólióval eligazodni az álláskeresés útvesztőiben! További információkért látogasd meg Facebook-oldalam, vagy kövesd a #jobangel -t a Linkedinen!

# # #

Tetszett? Oszd meg másokkal is!

Írj te is!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük