Szerző: jobangel

Én nem ilyen állást akartam!

Mit tegyél, ha rosszul választottál állást?

Ha kijavíthatatlanul rossz a helyzet, akkor még épp benne vagy az álláskeresési pörgésben, simán csak folytasd az álláskeresést. Próbaidőben felmondani nem feltétlenül jó ötlet, de ha nem tudsz a helyzettel megbékélni, akkor jobb a józan belátás: mellényúltál, ez nem a te világod, nem a te helyed, nem is tudod elviselni, nem tudsz együttműködni azzal a főnökkel, akit félreismertél az állásinterjún, vagy sosem találkoztál vele. Nem felel meg az a morál, amivel a cég dolgozik, az a kollegiális hangulat, amit tapasztaltál a rövid idő alatt, amióta az új helyeden vagy. Ilyenkor lépj ki! Persze megfontoltan, csak úgy, ha tényleg nincs más megoldás. Ha anyagilag ezt nem engedheted meg magadnak, tarts ki, és használd arra a helyzetet, hogy motiváljon az álláskeresésben. Közben persze a tőled telhető legjobban végezd el a munkád, mert a korrektség mindenképpen fontos.

Tetszett? Oszd meg másokkal is!

Vera története, avagy a feladás nem bűn!

Van egy nagyon súlyos tévedés, amiben még segítő pályám elején magam is voltam: azt gondoltam, hogy emberek mindig a nekik legjobbat választják a lehetőségek közül, és rossz sorsuk valóban nehezen változtatható, kemény küzdelmek árán. Hű, mekkorát tévedtem! Szerencsére hamar felismertem a tévedésem. Ahogy egyre több emberrel beszéltem, találkoztam, kiderült: a megoldás szinte mindig kézenfekvő, sok esetben ő maga is látja, de nem választja. Mert a biztos rossz is jobb, mint a bizonytalan, talán jó.

Ez most leginkább Vera története alapján jutott eszembe. Vera közmunkás, diplomával, ebben a státuszában elvtelenül ki is használják.

Tetszett? Oszd meg másokkal is!

Vállalati oktatások – a jövőre hangolva

A munkaerőhiányhoz alkalmazkodva a cégek egyre inkább felismerték, hogy ha nincs pont olyan ember a piacon, amilyen kell, akkor a meglévő készségei, tudása értékelése mellett vegyük fel, és képezzük ki arra, ami az adott területre kell.

Tárgyi tudást, készségek fejlesztését, új technológiák megtanulását, folyamatos fejlődést ígérnek az álláshirdetésekben a munkavállalók megnyeresére.

A képzés persze időt és pénzt kíván, de akár fél évnél is tovább keresni egy ideális munkavállalót, aki pont azt tudja, ami éppen akkor kell, sokkal nagyobb költség, ráadásul az igények folyamatos változása, az új technológiák megjelenése miatt egy specifikus tudás sok esetben rövid ideig életképes folyamatos fejlesztés nélkül. A munkaerőhiány miatt elmaradt munkák mentén komoly veszteség, de elmaradt haszon mindenképp jelentkezik, ezzel szemben a munkavállalók képzése nem szimplán költség, hanem befektetés is. A vállalati képzésekről beszélgettem Dobay Csabával, az IQSOFT – John Bryce Oktatóközpont ügyvezető igazgatójával.

Tetszett? Oszd meg másokkal is!

4+1 készség, amit tudnia kell egy XXI. századi irodistának

A szakmai tudás természetesen még mindig a legfontosabb, de egyre többször annyira speciális az adott cégek követelménye, hogy szakmai tudásban a biztos alapokat keresik, és a többit majd ők megtanítják – akár általuk fizetett tanfolyamokon is. Ha alapértelmezettnek vesszük a szakmai tudást, akkor még néhány olyan dolog van, ami gyorsítja, segíti vagy épp megalapozza az álláskeresés sikerességét az irodai munkákra.

Tetszett? Oszd meg másokkal is!

Milyen álláskeresői tanulságai vannak az X-Faktor szereplőválogatásának?

Az X-Faktornak általában csak a casting részét nézem, mert addig izgalmas igazán az álláskereséssel kapcsolatban. Most például a zsűri visszajelzésein és az arra kapott reakciókon döbbentem meg. Idén úgy látszik, hogy a nagy kiborulásokat tartják showelemnek. De ezek a kiborulások egészen hasonlók ahhoz, amit az álláskeresőknél tapasztalunk.

Pedig az álláskeresők – elmondásuk szerint – elvárják a visszajelzést. Mi nem volt jó, miért nem őt választották? Mert fejlődni akarnak, mondják ők. Néha abban a helyzetben vannak a kiválasztók, hogy őszinte kritikát adhatnak, mire sokszor anyázás a válasz. Mint az X-Faktorban most.

Tetszett? Oszd meg másokkal is!

Intenzív álláskeresési program nőknek

Sokan kérdezik, hogy a nonprofit szektor jobb-e, mert el akarják hagyni a versenyszférát.

A versenyszféra helyett a közszféra, „természetesen” (de szomorú ezt leírni) nem vonzó, a hivatalok, az államigazgatás világa túl bürokratikus és nehézkes. De ugyanők a versenyszférában összeomlanak lassan az elvárásoktól, a nyomástól, stressztől. Tehát, végső lehetőségként felmerül bennük, hogy legyen a nonprofit szféra, hiszen ott a közvélekedés szerint nem kell profitot termelni. És itt most szeretnék egy félreértést eloszlatni a nonprofit szféráról.

Tetszett? Oszd meg másokkal is!

Kit rúgjunk ki a cégből?

A leépítés mindig igazságtalan, mindig a cég kellemetlen átalakulását mutatja. Nagyon leegyszerűsítve az a feladat, hogy X főt, X Ft összegű bérköltséget meg kell takarítani. Főleg multiknál szokásosan a régiós vezetésben ülő „korrekt” döntéshozó nem ad szempontokat, csak ezeket célokat közli a leépítésre. A helyi vezető meg oldja meg, vesszen az ő tekintélye, arca, becsülete. Értem az ilyen csapdába került vezetőket is.

Tetszett? Oszd meg másokkal is!

Köszönjük jelentkezésed!

Köszönjük jelentkezésed, hamarosan felvesszük veled a kapcsolatot!

Bízunk benne, hogy együttműködésünk révén sikerrel találsz majd olyan állást, amivel megvalósíthatod céljaidat!

————–

További információkért, cikkekért, aktualitásokért lájkold Facebook oldalamat, olvasd blogomat!

 

Tetszett? Oszd meg másokkal is!

Állásinterjúk tét nélkül

Ha csak azért megyünk állásinterjúra, mert kíváncsiak vagyunk, mit kínál a piac, meg akarjuk tudni, máshol mit ajánlanak, egészen másképp viselkedünk, és ez természetes is. Nem izgulunk annyira, hiszen nem az életünk múlik rajta. Merünk kérdezni, alkudozni, részletekbe menni.

Itt hibáznak néhányan, amikor azt gondolják, ilyenkor mindent szabad. Hibáznak, mert azt hiszik, nincs tétje az interjúnak, pedig van. Ilyenkor is megismerik az interjúztatók, elmondják a döntés előtt a kollégáiknak, milyen volt az állásinterjú vele, milyen szakembernek tartják (nem biztos, hogy jól gondolják), milyen embernek. Ha az interjú közvetítőnél („fejvadász”) zajlik, akkor sok további álláslehetőségtől lehet elesni azzal, ha most, „tét nélkül” nem vagy kellően udvarias, felkészült, vagy épp arrogáns, követelező vagy, mert „megteheted”. Igen, van az a helyzet, amikor megteheted, hogy válogass, de lehet, hogy lesz ez még másképp is. Akkor fontos lesz, hogy ki hogyan emlékszik rád, milyen jegyzeteket ás elő egy régi interjúdról.

Tetszett? Oszd meg másokkal is!

Gondolatok a társadalmi elvárásokról és a karrierről, nők és férfiak lehetőségeiről

Most csak gondolkodom, konkrét tanács nélkül, talán kevésbé bújtatott tanulságokkal. Szabadság előtti utolsó munkanapomon ezek foglalkoztatnak.

Találkoztam 20 éves szakmai pályafutásom alatt egyetlen hölggyel, aki eltért a nők nálunk szokásos életpályamodelljétől, miszerint diploma, karrierbe belekezd, majd megtöri a családalapítás, utána kisgyerekes révén szenvedős álláskeresés, karrierálmok örökre a kukába. Ő másképp döntött. Diploma, karrierbe bele sem kezdett, folyamatos szakmai önképzés mellett családalapítás. Nagyobbacska gyerekek mellől karrierkezdés, majd egyre feljebb. Siker!

Tetszett? Oszd meg másokkal is!